בעקבות הסוסים

הוצאת המכון לאקולוגיה אנושית 1990

הספר “בעקבות הסוסים” חובר כדי להמחיש את יישום כתב תנועה אשכול-וכמן בניתוח תנועה של בעלי חיים. הסוס נבחר כמודל היות ואברי גופו ברורים וקל לעקוב אחר תנועתם, וכן בגלל היות הסוס חיה שניתן להפעילה בצורה מבוקרת על מנת לאפשר צילומים ותעוד של צורות תנועה שונות.

ספר זה יצא לאור לאחר שנים ארוכות בהן עסק שמואל זיידל בניתוח תנועה במכון הזאולוגי של אוניברסיטת תל אביב 1968-1987. בצד היות הספר סיכום לתקופה ארוכה של פעילות בנושא ניתוח תנועת בעלי חיים, שימשו תכני הספר והדוגמאות התנועתיות המופיעות בו להוראת הכתב לסטודנטים שעסקו בלימוד כתב התנועה וחקרו בנושא התנהגות בעלי חיים.

עם כל פלאי הקדמה, לא נס ליחו של כתב התנועה ככלי אוביקטיבי, סימבולי, לנתח תנועתם של בעלי חיים ולתהות על שפת גופם. ניתוח וכתיבת צורות התנועה השונות בסוף הספר פותחים את הדרך ללימוד תנועת בעלי חיים אחרים בנוסף לסוסים.

לגבי כל טווח הליכה נתון ניתן לבחון ולנתח את האספקטים הבאים:

מספר הצעדים

אחידות צורות ההתקדמות במחזורים

יעילות התנועה

שיטת הלימוד המוצגת בספר מאפשרת לזהות ולהשוות את מאפייני התנועה בין מגוון של חיות. החזון נשאר, ולו ניתן היה להכשיר סטודנטים ולצאת איתם למסע של הבנת תנועתם של בעלי החיים, לראות אפיונים לקבוצות השונות ולהבין קרבה בין הזנים השונים – כל זאת דרך המשקפיים האחרים של התבוננות שונה באמצעות כתב התנועה.

כיוונים של ציר האורך של הגוף, וציר האורך של הצוואר והראש
שלבים בניתוח תנועת הליכה של סוסים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רפלקסולוגיה © 2020