רלפקסולוגיה וטיפול בדיכאון

על רפלקסולוגיה קואורדינטיבית ורפואה סינית ומה שביניהם- הטיפול בדיכאון

מאת: הדס אזובי, מומחית לרפואה סינית ורפלקסולוגיה קואורדינטיבית
מאמר זה מצביע על הקשר הפילוסופי והטיפולי שבין הרפואה הסינית לבין הרפלקסולוגיה הקואורדינטיבית. שתי השיטות מתבססות על התפיסה ההוליסטית הטוענת כי האדם הוא חלק מן הטבע ומן הקוסמוס ובתוכו נמצא את המיקרוקוסמוס. ניתן למצוא קווי דמיון ושוני בין הרפואה הסינית לבין הרפלקסולוגיה הקואורדינטיבית. הרפואה הסינית מתבססת על תאורית חמשת האלמנטים והרפלקסולוגיה מתבססת על תאורית ארבעת האלמנטים . האדם פיתח את הפילוסופיה העומדת בבסיס כל תחום דעת ויצר בתוכן את האיכויות והמשמעויות שעליהן אנו מתבססים היום. קווי הדמיון בין שני תחומי הדעת:
רפואה סינית

רפלקסולוגיה קואורדינטיבית

אדמה

עונות מעבר, הרהורים, מחשבות

העקבים, שהם כסגמנט אגן הירכיים, מייצגים עקבות, התרפקות, הישרדות, מין ורבייה, שורש להרגלים וזמן עבר.

מתכת

סתיו, צער, אבל

קו המעבר בין עקב לגשר משקף קשיי פרידה, הססנות מ”לקפוץ למים” ולהיכנס לתהליכים.

מים

חורף, פחדים אהבות כוח רצון

מרכז כפות הרגליים שהוא כסגמנט הבטן, מייצג רגשות, זרימה, תהליכים, פחדים, גשר בין עבר לעתיד וזמן הווה.

עץ

אביב, התחלה חדשה, כעס, תיסכול

קו המעבר בין הגשר לכריות המדרך. משקף סיום תהליכים, סיום צליחה לשם הצלחה, תחילת ביצוע ועשיה.

אש

מסמל את הקיץ, שמחה

כריות המדרך הקדמיות, שהן כסגמנט בית -החזה, מייצגות תבערה, להט וחזון. הסגמנט מבטא יצירתיות וזמן עתיד.

אויר

TH – מרידיאן שלושת המחממים יכול להידמות לאלמנט האוויר, זו פונקציה בעלת שם אך ללא צורה מוגדרת. ה – TH מביע טרנספורטציה, ספיגה, הנעה, הוצאה החוצה, קבלה, הפרדה ואידוי. ניתן לשייך אותו לאלמנט האוויר, לבוהן ולהיפופיזה. מרידיאן זה מאפשר את התקשורת בגוף בכל שלושת הרמות: חיצוני/פנימי, שמאל/ימין, מעל/מתחת.

האצבעות, שהן כסגמנט הראש, מייצגות הכוונה, תקשור ותקשורת, קצוות אנרגטיים לאיברי הגוף. מצביעות ומכוונות את האדם, הזמן הצפוי והנצפה.

הראייה ההוליסטית מתבוננת באדם כמכלול רב -מימדים שבא לידי ביטוי במימד הפיזי, במימד הרגשי ובמימד הרוחני. אלו הם אלמנטים המרכיבים את האדם והם שמעצבים אותו בבריאות ובחולי, בשמחה ובעצב. בשתי השיטות ניתן לאזן ולחבר בין האלמנטים, לאתר חסימות כדי להניע את האנרגיה שזורמת בגופנו באופן תקין וזורם, ולאפשר לאנרגיה להגיע לכל האיברים בצורה הנכונה. הראייה ההוליסטית מכוונת את המטפל לטפל בתופעות שמהן האדם סובל. המטפל מנסה לאתר את מקור התופעות על מנת לטפל במקור הבעיה ועל ידי כך לעורר את כוח הריפוי הטבעי של הגוף. לאור האמור לעיל, ולאור הניסיון הטיפולי שצברתי, נפתחתי לצורת טיפול הממזגת בין שתי השיטות:

אבחון כף הרגל עפ”י עקרונות הרפואה הסינית, דהיינו חמשת האלמנטים.

אבחון רפלקסולוגי של כף הרגל שחושף ממצאים המגלים את קשיי המטופל ברמה הפיזית, הרגשית והנפשית.

טיפול רפלקסולוגי עפ”י עקרונות הרפלקסולוגיה הקואורדינטיבית: טכניקות מיוחדות ששמות דגש על הקשרים המערכתיים, הבין – מערכתיים, הקשרים הסימטריים, הקשרים הסגמנטליים וקווי אורך. כמו כן, אני מתייחסת למרקם ,לטונוס ולצבע של כף הרגל כדי להגיע לרמת איבחון מקסימלית.

טיפול בנקודות שבכף הרגל המייצגות בגוף האדם את חמשת האלמנטים הסינים. חיזוק אנרגטי של האלמנטים שבזמן אבחון נמצאים בחסר ופיזור אנרגטי של האלמנטים שבזמן איבחון נמצאים בעודף.

משיש לי את התמונה השלמה משתי השיטות, שהן נר לרגלי, ומתוך הסתכלות על האדם כמכלול אחד, אני מצליבה את המידע המתקבל ומנתחת את כלל הסימנים והתופעות משתי האסכולות. חשוב לי להדגיש כי האבחון הסופי שנקבע הוא לפי התיאוריה והפתולוגיה הסינית שמנחים אותי ביישום דרך הטיפול. רק לאחר מכאן משולבים עקרונות הטיפול הרפלקסולוגי. טיפול מסוג זה, של הצלבה ומיזוג בין השיטות מביא מימד חדש לאיכות ההתבוננות הטיפולית.

לסיכום, שלבי האיבחון והטיפול:

מציאת המרידיאנים והאיברים שיצאו מאיזון.

הגדרת מושגי יין ויאנג שהם המקור לחוסר האיזון אצל המטופל.

החלטה על טכניקת הטיפול הפותחת בחיזוק הקשרים והאיברים במרידיאנים שיצאו מכלל איזון.

שילוב האספקט של הטיפול הרפלקסולוגי על הטכניקות שלו, על העוצמות שבו ועל הצירופים וכווני הפעולה.

דיכאון כ- case study

על מנת להמחיש את גישת הטיפול שלי אציג את שלבי האיבחון והטיפול במקרה של דיכאון נפשי.

איבחון על פי חמשת האלמנטים והאיברים שאינם באיזון

על כל מרידיאן יש נקודה המחברת אותו לאחד מחמשת האלמנטים ולאיברים הקשורים לאלמנט זה . לפיכך טיפול באיבר יחזק את האלמנט ובאמצעותו את הגוף. חמשת האלמנטים:

במצב של דיכאון, כיון שהכבד השייך לאלמנט העץ סובל מעודף אנרגיה חמה (שתופעותיה הן: רגזנות, אי שקט, התפרצויות כעס, עצבנות, כאבי ראש ועצירות) יש צורך לפזר את אלמנט האש לפי המעגל המזין ואחר-כך את שאר האלמנטים. לכן, קודם אטפל באלמנט האש ובאיברים השייכים לו כמו הלב והמעי דק ורק אחר כך אטפל בכבד ובכיס המרה.

איבחון של האיזון בין כוחות היין והיאנג

היין והיאנג מאפשרים להגדיר ולהסביר את הפיזיולוגיה ואת הגורמים לתופעות של המחלות ואת הפתולוגיה. היין מאפיין מים ומייצג את נוזלי הגוף. היאנג מאפיין אש ומייצג את אנרגית הגוף. אלו הם שני כוחות המנוגדים זה לזה במהותם ויוצרים למעשה ביחד את השלם. הם נמצאים בתנועה מתמדת ומשלימים זה את זה. במצב של דיכאון נחזק את אלמנט האש – את היאנג שבו להתעוררות ולשמחה. ונפזר את אלמנט העץ – את היאנג שבכבד ונחדיר לתוכו יין על מנת לקררו.

יישום טכניקת הטיפול לחיזוק המרידיאנים והאיברים

חיזוק האנרגיה באיברים הבאים:
הכבד – אשר תפקידו להפיץ את האנרגיה הכללית בגוף לכל הכיוונים לאחסן את הדם ולעזור בהזרמת הדם לכל האיברים בגוף. בתקופה של מתח ודיכאון הכבד מושפע מכאב פיזי, חוסר תיאבון בגלל פלישתו אל מערכת העיכול , ולכן נטפל גם במערכת העיכול שמכילה את האיברים קיבה וטחול.

הריאות- משום שקיים קושי לקחת ולהוציא אוויר ועקב כך הכתפיים מתכנסות והגוף משתוחח.

הלב שהוא מקום משכנו של ה – shen , מצביע על תפקודים מנטליים ומתייחס לכל המרחב הנפשי רגשי ורוחני . הלב משפיע על חמש פעילויות נפשיות : רגישות מנטלית, מודעות וזיכרון, חשיבה ושינה, במצב מנטלי ירוד יתכן קושי בדיבור ואין יכולת להביע כיוון שהלב נפתח אל הלשון חוש הטעם נפגם ונעשה לקוי. כאשר הלב חזק מבחינה אנרגטית כל הפעילויות הללו יתבצעו ברמה טובה ותקינה.

שילוב אספקט הטיפול לפי טכניקות הטיפול הרפלקסולוגיות

טיפול בנקודות כאב – על מנת שהמטופל ירגיש כאב ראשוני ששייך לו ועל-מנת שעומק הכאב יחדור פנימה ויעורר אצל המטופל תגובה שתביא לשחרור ע”י הפרשת אנדורפינים. טיפול מניע מניפולטיבי עד אקטיבי נועד לגרום למטופל לקחת אחריות על הכאב שלו ולא להיות פסיבי. טיפול סגמנטלי בצורה רוחבית כמו :
חוליות T – 5 עם כבד ומקלעת השמש.
חוליות T3- 5 עם ריאות, לב כליות מקלעת השמש , כבד ריאות.

וטיפול המקיף איברים נוספים כמו בלוטת אדרנל , מקלעת השמש ושרשרת המקלעות. עיסוי שלושת קווי ההפרדה שבין: עקב – אדמה לבין גשר – מים, ובין גשר- מים לבין כריות המדרך-אש ובין כריות המדרך- האש לבין האצבעות-אויר, הקולטנים והמשדרים.

הקולטנים הם ההקבלה למרידיאן ה- TH שמחלק את הגוף לשלושה מחממים: עליון, אמצעי ותחתון. מרידיאן זה מטפל באיברים השונים שיצאו מכלל איזון בגוף. תפקידו להעביר אנרגיה בגוף, להזרימה ולהביא למעבר חופשי של נוזלי גוף. חלק מן העבודה, בטיפול זה, יהיה בריתמוס מהיר ובעוצמת לחץ חזקה, על-מנת להביא לשיפור במצב רוחו של האדם השרוי בדיכאון.

במאמר זה הבאתי את יישום הקואורדינציה המחשבתית שבין הרפואה הסינית לרפלקסולוגיה קואורדינטיבית והטיפול המתבקש מתהליך זה. בסיכומו של דבר, השאיפה היא להגיע למצב שבו האנרגיה זורמת באופן תקין בגוף ללא כל הפרעות, לאדם יהיה קל להגיע להחלטות והנפש תהיה רגועה ושלווה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רפלקסולוגיה © 2020