התבוננות רפלקסולוגיה קואורדינטיבית

נדבך ראשון

הוצאת המכון לאקולוגיה אנושית 2000

מאת: שמואל זיידל

הספר הוא ראשון מתוך שניים. הוא מציג קשרי גוף נפש באדם ואת השתקפותם בכפות הרגלים. הספר מציג את גישת הטיפול הרפלקסולוגי הנובעת מקשרים אלה הן בהוראה והן באיבחון ובטיפול. בבסיסו של הספר, עומדת גישת הרפלקסולוגיה הקואורדינטיבית שהיא פרי פיתוחו, טיפוחו והתפתחותו של כותבו. תמצית הגישה היא, חשיבה אינטואיטיבית, יצירתית ומקורית למתעתד להיות מטפל בתחום. תנאי לפיתוחה של גישה זו הוא חופש הפעולה וחופש המחשבה. טכניקות הטיפול נובעות מחופש תנועתי של המטפל מסביב למטופל ומהוואריציות השונות של מנחי גוף המטופל. אלה משרתים את המטרה הטכנית להגיע כמעט לכל אדם באשר הוא, בבעיותיו, במחלותיו ובבריאותו. בספר מתואר רקע תיאורטי נרחב המסביר את אופן ההפקה של טכניקות הטיפול הרפלקסולוגי, ומדמה אותו לעולם המוזיקאלי. הספר מגיש תמונות רבות הממחישות את הנאמר לעיל. המפות הרפלקסולוגיות המקצועיות המובאות בספר, ממחישות בצורה גרפית את יחסי הגומלין שבין ייצוג המערכות ומכלול הגוף ובין האברים הבודדים אל מכלול המערכת.

הספר משתמש בסגולות המיוחדות – “בנשמה היתרה” – שיש לשפה העברית כדי לתאר את הממד ההוליסטי של קשרי גוף-נפש. הדבר נעשה באמצעות דימויים, השאלות, מטבעות לשון וצירופי מילים. בעזרתם מתקבלת משמעות רב ממדית לאברי הגוף והשתקפותם בכפות הרגליים.

גישת הרפלקסולוגיה הקואורדינטיבית גורסת שאין התוויות נגד בטיפול הרפלקסולוגי. אין מלמדים במה לא מטפלים, אלא מלמדים איך לטפל.

מה שאינך יודע אל תטפל! פשוט, לך ולמד.
גישת הרפלקסולוגיה הקואורדינטיבית מעניקה כלים ופותחת שערים להתפתחותו ושכלול יכולתו של המטפל, לאבחן את מצבו של המטופל ולתת את התשובות הטכניות הנדרשות בטיפול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רפלקסולוגיה © 2020