טיפול בהריון ומחזור הווסת

מאת: שמואל זיידל
רפלקסולוגיה הינה צורת טיפול, אבחון וחשיבה העוסקת בבלתי ידוע. תלמידי הרפלקסולוגיה עוסקים כולם בפלא. לא ידוע הקשר שבין הגוף והשתקפותו בכפות הרגליים. לא מובן איך זה שדרך כפות הרגליים ניתן להשפיע על הגוף ועל איבריו, לא מובנים התהליכים אותם עובר הגוף מבחינה פיזיולוגית, נפשית, רוחנית ואנרגטית. אך זה עובד ומבחן התוצאה תומך ברפלקסולוגים, ואפילו מגע כפות ידיים של האדם הפשוט בכפות רגליים, עושה נפלאות.

מהלך החיים מאופיין בשינויים התמידיים שחלים בגופנפש האדם, אלה מתחוללים בתהליכי האיזון התמידיים. השינויים פרוסים על פני זמן ממושך הנמדד אולי במחוג הקטן של השעות אשר אין מבחינים בתנועתו העכשווית אלא חשים זאת במהלך הזמן. חלק ניכר מהגורמים המעכבים תהליכי ריפוי עצמי של הגוף הם תוצרים לחוסר יכולתו להתגבר, חוסר יכולתו להשתנות ולהיפרד מבעיות שהתרגל והסתגל לחיות עימן למרות חוסר הנוחות והסבל.

תקופת ההריון “נוחה” לעיתים קרובות, לעזור בתהליכי פרידה ממחלות ממושכות או כרוניות, תופעות שאמנם הגוף סובל מהן, אך הפכן כטבע שני לו. כנראה, שבזמן ההריון הגוף פחות “מתעקש להחזיק” במוכר לו ומאפשר פרידה. לכך צריכות להיות מכוונות הטכניקות והדינמיקות של הטיפול.

הדעה הנפוצה אצל חלק ניכר מהמטפלים בדרכים ובשיטות השונות של הרפואה הטבעית, היא כי הריון הוא תהליך טבעי אשר יש להימנע מלהתערב במהלכו. דעות נפוצות אחרות טוענות שהתערבות בזמן הריון עלולה לסכן מהלך זה ולגרום להפלה – חס ושלום. חלק ניכר מההריונות מסתיימים בהפלות מסיבה זו או אחרת. ייתכן מאד שחלקן הגדול נגרם מכך שגוף האשה דוחה את התפתחות העובר.

תקופת ההריון מאופיינת בכך שבאופן בולט, על פני תקופה קצרה הדינמיקה היא כזו שאין רגע אחד דומה לרגע שקדם לו. האיזון ההורמונלי מופר ומשתנה, תפוקת הלב של האשה עולה בהרבה, רמות ההמוגלובין משתנות, חלים שינויים סטרוקטורליים בעצמות אגן הירכיים ועוד שינויים רבים.

טבע האדם הוא חקרני וטבע זה מוביל אותו קדימה וקדימה אל מאחורי האופק הנראה. דחף זה מייצר קידמה. אחרי הרבה שנים של עיסוק וטיפול בנשים הרות נראה האופק כמוביל רצון להבין ולעשות קשר עם תהליכי התפתחות העובר ברחם האישה. התפתחות העובר הינה תהליך פיזי בלתי נפרד מגופה של האישה ההרה, למרות שלהתפתחות העובר קיימת מידה של אוטונומיה.

תהליך התפתחות העובר משול לתהליך אבולוציוני של אלפי שנים, בהבדלה, שתהליך זה מתמשך על פני 9 חודשים ברחם וכשנה בשלב התינוקות. כפי שהגוף משתקף בכפות הרגליים, כך גם ניתן לצפות ולשער שתהליך התפתחות העובר משתקף בצורה מסתורית בכפות רגליה של האישה ההרה. ההשערה גורסת כי הטיפול הרפלקסולוגי בזמן ההיריון יכול ללוות תהליכים של התהוות האיברים והמערכות. המטרה היא הבנה מעמיקה הרבה יותר בתהליכים המתרחשים בכל שבוע ושבוע להיריון.

מתוך שער זה ניתן ללמוד איך לטפל. כפי שאיננו מבינים את פשרה של הרפלקסולוגיה, ולומדים את הטיפול באמצעותה, וכפי שאנו לומדים את לימודי הרפואה מהערבית על מנת לייצר גשר, כך גם חקירת ולימודי האמבריולוגיה, עשויים להעניק הבנה ויכולת טיפול הרבה יותר יעילה.

כל אותם האיסורים הרובצים לפתחם של הרפלקסולוגים, וכל אותן החששות, עשויים ללבוש צורה שונה בטיפול, אשר עומד מאחוריו ידע. כי חוסר ידע מביא לחששות ואפילו פחדים, ורבים הם הרפלקסולוגים והמורים המפיצים אנרגיית חששות, הסתייגויות ובלימות מסביב לנושא הטיפול בנשים בהיריון.

ההתנגדות והבלימה כל כך חזקים עד כי אנשי הרפואה הקונבנציונאלית מגייסים זאת לטובתם במכלול ההתנגדות לרפואה משולבת. לאט לאט נפתחים השערים שיובילו ומובילים לקראת רפואה משולבת.

כתיבת תגובה

רפלקסולוגיה © 2020