רפלקסולוגיה ושוקיים

רפלקסולוגיה קואורדינטיבית וסודות הטיפול בשוקיים – הערך המוסף

מאת: שמואל זיידל

בשנת 1997 ביקשה ממני תלמידה רשות להרצות בכנס איגוד הרפלקסולוגים הבינלאומי בלונדון על “ההמצאה” שלי – הטיפול בשוקיים תוך כדי הטיפול הרפלקסולוגי. מובן מאליו שדחיתי את הגדרתה לטיפול בשוקיים כ”המצאה”. עם יד על הלב, זו בחירת שימוש אישית שלי שבצידה אמונתי ונסיוני רב השנים.

האם זו המצאה?

השוקיים נמצאות באזור ביניים בין כפות הרגליים עם מפרקי הקרסול לבין הירכיים והברכיים. במציאות הפיזית, בין אזור השתקפות הגוף בכפות לבין הגוף. מבחינה פיזיולוגית – אנרגטית השוקיים הן “אברים חוסמים”. רמת חילוף החומרים בהן קטנה יחסית לאברים אחרים בגוף. תופעה זו באה לידי ביטוי בזרימת הדם העורקי, בזרימת הדם הורידי, בזרימת הלימפה ובהולכה העצבית. עצם השוק חשופה אצל אנשים רבים בחלקה הקדמי ומכוסה בשכבת בשר ועור דקים.

מבנה פיזיולוגי כזה מאפשר לעיתים הצטברויות בצקתיות, נפיחויות ובעיות בכלי הדם העורקיים והורידיים (כמו תסחיפים). מסיבות אלה ואחרות, השוקיים מאופיינות בתהליכים איטיים של ריפוי מפצעים. מאחר והשוקיים מרוחקות מהמרכז, מקרים קשים כמו סוכרת נותנים את סימניהם בהן, במקרים הקיצוניים מתהווים תהליכי נמק עד כדי מצב קריטי המביא לכריתת הרגל מהברך ומטה.

למטופלים רבים השוקיים הן אבר חסום מבחינה נפשית ולמטפלים רבים הן אסורות מבחינה אתית, והם נמנעים מלטפל בשוקיים.

במקרים רבים יימצאו הצטברויות של גבישי פסולת (קריסטלים) לאורך עצם השוק ובצמוד אליה, בצד המדיאלי, בצד הפרונטלי ולאורך עצם השוקית. גבישים אלה הם עדות לחסימות אנרגטיות.

כאצות על סלע בים או על ספינה טבועה
נדבקים אל עצמות השוק גבישי פסולת
פינויים משם כרוך לעיתים בסבל למטופל
ובסבלנות מרובה של המטפל

מתוך ספר התבוננות – נדבך ראשון

הענקת המימד הכיווני

מלבד העצמת הטיפול הנעשה בכפות הרגליים, לשוקיים גם מימד של הכוונת הטיפול. המושגים “מבפנים החוצה” ו”מהחוץ פנימה” קשורים אנרגטית לזרימת הדם העורקי – אל קצות הגוף, וזרימת הדם הורידי – מהקצוות אל מרכז הגוף. כיוונים אלה יש לממש בטיפול בשוקיים. בנקודות ההשתקפות בכפות הרגליים אין משמעות לכיוון כאשר מטפלים בהן, אך השילוב עם הטיפול בשוקיים מעניק להן מימד כיווני.
דוגמאות:

הטיפול בנקודות השתקפות הכבד במצב עודף ישולב עם פעולה על השוק בכיוון “החוצה” ולהפך במצב של חסר

טיפול בנקודת השתקפות בלוטת התריס במצב חסר ישולב עם פעולה על השוק בכיוון “פנימה” ולהפך במצב עודף

הטיפול בנקודת השתקפות הכליה, ביתר לחץ דם, ישולב עם פעולה על השוק בכיוון “החוצה” ולהיפך במצב של לחץ דם נמוך

הקשרים לרובדי הרוחב

בשוקיים חבויים הקשרים של קבוצות של רובדי הרוחב, משמע:

סגמנט אגן הירכיים – אלמנט האדמה

סגמנט הבטן – אלמנט המים

סגמנט בית החזה – אלמנט האש

סגמנט ראש-צוואר – אלמנט האוויר

לפיכך, הטיפול בשוקיים הוא טיפול תומך ומועצם כאשר הפעילות נעשית סימולטנית – בו זמנית על כף הרגל ועל השוק.

נתיבי הניקוז האנרגטים העוברים בשוקיים

בהבט הקשרים האנרגטי של נתיבי האורך, לפעולות על השוקיים ערך רב. בהבט זה אנו משתמשים בשלושה נתיבי ניקוז אנרגטים העוברים בשוקיים לכל אורכן.

נתיבי האורך של התווך

נתיבי האורך של הביניים

נתיבי האורך החיצוניים

נתיבים אלה מנקזים את אנרגיית האברים המשתייכים לאותו אזור קו אורך בגוף ומקשרים בין נקודות השתקפותם שבכפות הרגליים לבין הגוף. הצטברות גבישי פסולת בנתיבי האורך שבשוק לאורך העצמות, משקפת במקרים רבים את מצבם האנרגטי של אותם איברים המשתייכים לנתיב הניקוז שעובר בשוק. במילים אחרות משתמע, פתחת בשוקיים, העצמת את השפעת הטיפול הרפלקסולוגי על הגוף.

דוגמה ליישום בפועל

במסגרת מחקר שהתקיים בבית החולים שיבא בנושא השפעת הטיפול הרפלקסולוגי על חולי טרשת נפוצה, נבדק נושא הטיפול בשוקיים בשילוב עם הטיפול הרפלקסולוגי. קבוצות הביקורת קיבלו אך ורק טיפול בשוקיים. בחלק מהמקרים חלה הטבה מסוימת במצבם. דבר זה הבליט את מימד ההשפעה של טיפול בשוקיים. אמנם טרם נעשה מחקר על השפעת הטיפול הרפלקסולוגי בכפות הרגליים בלבד לעומת טיפול רפלקסולוגי שנעשה במשולב – כפות ושוקיים, אך מהנסיון המצטבר ומעדויותיהם של מטפלים ומטופלים אפשר להסיק כי חל שיפור בהשפעות הטיפול כאשר הוא משולב. מן הראוי שבעתיד ייערך מחקר כזה.

מתוך סיכום מחקר משולב, רפלקסולוגיה קואורדינטיבית – רפואה קונבנציונלית, שהתקיים בבי”ח שיבא בשנים 1996-1997.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רפלקסולוגיה © 2020